19 państw UE wspiera rewizję dyrektywy gazowej ws. Nord Stream 2

Już 19 państw Unii Europejskiej wspiera rewizję dyrektywy gazowej w kontekście budowy gazociągu Nord Stream 2. Resort energii zapewnia, że budowa koalicji to efekt intensywnych negocjacji i rozmów.

Nowelizacja dyrektywy gazowej ma na celu utrudnienie budowy Nord Stream 2. Komisja Europejska w nowelizacji zaproponowała: podmorskie części gazociągów na terenie Unii Europejskiej będą podlegały przepisom trzeciego pakietu energetycznego. To mogłoby zagrozić opłacalności projektu.

Pomysł popiera większość państw UE, a także organy wspólnoty – mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski

– Narzędziem dla zapewnienia zgodności gazociągu Nord Stream 2 z prawem Unii Europejskiej jest rewizja dyrektywy gazowej. Prowadziliśmy w tej sprawie intensywne prace ze wszystkimi państwami UE. Zarówno Komisja, jak i Parlament Europejski popierają szybkie prace nad projektem tej dyrektywy. Pan premier Mateusz Morawiecki, jak również Ministerstwo Energii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreślały ten temat podczas wszystkich spotkań z naszymi partnerami. Podejmowane przez nas działania na forum europejskim okazały się skuteczne. Ta inwestycja jest postrzegana nie tylko jako problem pojedynczego kraju, ale jako problem regionalny – podkreślił Krzysztof Tchórzewski.

Polska wskazuje, że projekt nowej dyrektywy powinien być procedowany szybciej na forum Rady Unii Europejskiej. Nasz kraj zabiega o to, aby dokument został przyjęty na szczeblu politycznym.

Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj