fot. Monika Bilska

Bruksela: Dziś spotkanie ministrów rolnictwa państw UE

W Brukseli spotkają się dziś unijni ministrowie ds. rolnictwa. Politycy będą rozmawiać na temat środowiskowych i klimatycznych aspektów wspólnej polityki rolnej po 2020 r. Polskę będzie reprezentował szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Kolejny raz będziemy się zastanawiać, jak chronić rolnictwo przed zmianami klimatycznymi. Stanowisko polski w tej sprawie jest jasne – pracował nad nim i prezentował je m.in. śp. prof. Jan Szyszko –  tłumaczył minister Jan Krzysztof Ardanowski.

– My uważamy, ja również jestem zwolennikiem takiej tezy, że dobrze funkcjonujące lasy oraz rolnictwo o bujnej szacie roślinnej, dużej ilości tzw. biomasy, czyli tego, co rośnie, są najlepszą odpowiedzią na zmiany klimatyczne. Oczywiście gospodarka niskoemisyjna, przechodzenie na mniej szkodliwe dla powietrza sposoby ogrzewania czy komunikacja to jest jedno. Ale drugie to karbonizacja gospodarki, ta sekwestracja dwutlenku węgla, pochłanianie, jest znakomitą odpowiedzią – powiedział minister rolnictwa.

W agendzie rozmów unijnych ministrów ds. rolnictwa znajdzie się też kwestia afrykańskiego pomoru świń.

Cześć krajów chce by polski minister przedstawił informacje na temat nowego przypadku ASF w Polsce. W ubiegłym tygodniu pierwszy przypadek wirusa wykryto u dzika w woj. lubuskim.

RIRM

drukuj