fot. PAP/EPA

Aleksandr Łukaszenka ponownie wystartuje w wyborach na prezydenta Białorusi

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka będzie ubiegał się o reelekcję. Zapowiedział też twarde negocjacje z Rosją i polepszenie relacji z Polską.

Od 1994 roku Białorusią rządzi Aleksandr Łukaszenka. W wyborach prezydenckich, które odbędą się w przyszłym roku, jego nazwiska również nie zabraknie na listach.

– Zaproponuję swoją kandydaturę w tych wyborach. Jeśli jednak ludzie będą kategorycznie przeciw, to oczywiście będzie mi przykro. Nie zamierzam jednak trzymać się kurczowo tego fotela – zapewnił białoruski prezydent.

Zanim jednak do tego dojdzie, Białoruś na nowo chce ułożyć sobie relacje z Rosją.

– Po co nam taki sojusz? Co roku przedstawiane są nowe warunki, z powodu których ciągle w gospodarce coś tracimy. Żaden z dokumentów o pogłębieniu integracji nie zostanie podpisany, jeśli będzie niezgodny z białoruską konstytucją i fundamentalnymi zasadami życia naszego społeczeństwa – powiedział Aleksandr Łukaszenka.

Mińsk i Moskwa pracują obecnie nad pogłębieniem współpracy. Dokumenty w tej sprawie miałyby zostać podpisane w grudniu przyszłego roku przez prezydentów obu państw: Aleksandra Łukaszenkę i Władimira Putina. W rozmowie z mediami przywódca Białorusi poinformował, że jest otwarty na pogłębienie relacji z Polską. To jeden z najbliższych nam krajów – dodał Łukaszenka.

TV Trwam News

drukuj