Nieformalne spotkanie unijnych szefów dyplomacji w Rydze

Rozwiązaniu konfliktu w Libii, koordynacji polityki wobec Ukrainy i Rosji, spotkaniu z państwami kandydującymi do UE oraz reformie Europejskiej Polityki Sąsiedztwa poświęcone było spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych w łotewskiej Rydze.

Dwudniowe spotkanie ministrów w tzw. formule Gymnich miało charakter nieformalny. W jego trakcie nie są podejmowane decyzje, ale służy ono wymianie poglądów, ucieraniu stanowisk i refleksji o charakterze strategicznym. Głównym tematem spotkania były wyzwania stojące przed UE w obu – południowym i wschodnim – sąsiedztwach.

W dyskusji oprócz ministrów wzięli także udział szef komisji spraw zagranicznych w Parlamencie Europejskim Elmar Brok, unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Johannes Hahn oraz sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier.

Jestem przekonany, że takie spotkania dobrze służą zbudowaniu unijnej jedności w kwestiach najważniejszych dla unijnej polityki zagranicznej – stwierdził przewodniczący polskiej delegacji w Rydze minister Grzegorz Schetyna.

Spotkanie było zorganizowane w ramach trwającej w tym półroczu łotewskiej prezydencji w UE.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl