fot. flickr.com

Die Welt: werdykt polskiego sądu ws. ,,polskich obozów” precedensem

Orzeczenie polskiego sądu w sprawie zwrotu: „polski obóz” będzie miało znaczenie precedensu – ocenia niemiecki dziennik „Die Welt”.

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew Zbigniewa Osewskiego wobec wydawcy „Die Welt” za użycie w jednym z artykułów kłamliwego sformułowania. Sąd uznał, że zwrot „polski obóz” jest nieprawdziwy i zakłamuje historię, a pozew Zbigniewa Osewskiego podlega oddaleniu, bo słowa te nie odnosiły się bezpośrednio do powoda. Osewski zapowiada apelację.

„Die Welt” napisał, że z zadowoleniem przyjmuje orzeczenie sądu, które w podobnych sprawach będzie miało znacznie precedensu. Mecenas Stefan Hambura zwraca jednak uwagę, że w polskim prawie precedens nie obowiązuje.

Pójście, aż tak daleko, nie jest uprawnione i niejako wskazuje, że „Die Welt” próbuje wyznaczyć drogę polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. A to jest, myślę, tak samo nieodpowiednie zachowanie jak mowa o ,, polskich obozach koncentracyjnych – mówi mec. Stefan Hambura.

Prawo i Sprawiedliwość wniosło do Sejmu projekt, by używanie takich zwrotów było przestępstwem, zagrożonym karą do 5 lat więzienia. Ścigani przez Polskę byliby także zagraniczni dziennikarze.

RIRM

drukuj