fot. PAP/EPA

Niemcy: A. Nahles złożyła rezygnację ze stanowiska przewodniczącej partii SPD

W Niemczech przewodnicząca SPD Andrea Nahles złożyła rezygnację. W kolejnych wyborach socjaldemokraci uzyskują rekordowo niskie wyniki. Pod znakiem zapytania stoi przyszłość wielkiej koalicji.

Andrea Nahles rezygnuje po 13 miesiącach, odkąd stanęła na czele SPD. Szybciej broń złożył jedynie Martin Schulz – po 11 miesiącach. Przewodnicząca partii odchodzi po fatalnym wyniku w wyborach do Parlamentu Europejskiego. SPD uzyskała niespełna 16 proc. Przegrała nie tylko z CDU i CSU, ale i partią Zielonych. Sama Andrea Nahles swoje odejście argumentuje brakiem poparcia we własnym obozie politycznym.

 – Dyskusja we frakcji (parlamentarnej) i ujawniane w partii reakcje na nią ukazały mi, że nie dysponuję już niezbędnym wsparciem dla pełnienia moich funkcji – poinformowała Andrea Nahles.

Odejście przewodniczącej socjaldemokratów pod znakiem zapytania stawia przyszłość wielkiej koalicji.

– To partia socjaldemokratyczna wybierze nowego przewodniczącego. Niezależnie od tego chciałbym, byśmy kontynuowali pracę rządu. Przede wszystkim w poczuciu odpowiedzialności za problemy, jakie musimy rozwiązać. I to nie tylko w Niemczech, ale też w Europie i na świecie – mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Trudno jednak przewidywać, by SPD w kolejnych latach miała tak duży wpływ na niemiecką politykę, jak do tej pory. Partia przegrywa nawet w swoich bastionach, jakim do tej pory była Brema. W sondażach cieszy się ledwie 12-procentowym poparciem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl