fot. PAP/Albert Zawada

Polska chce rozmawiać z nowym niemieckim rządem ws. reparacji i zagrabionych dział sztuki z okresu II wojny światowej

Minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau deklarował, że Polska chce rozmawiać z nowym niemieckim rządem o reparacjach i dziełach sztuki zagrabionych w czasie II wojny światowej. Docenił też, że w umowie koalicyjnej znalazł się zapis dotyczący budowy miejsca pamięci o polskich ofiarach niemieckiego terroru.

Niemiecki rząd pod wodzą Angeli Merkel od lat unikał tematu reparacji i zadośćuczynienia za szkody związane z II wojną światową. Oczekiwania Polski w tej sprawie nie ulegają zmianie. Minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau wyraził je po rozmowach z nową szefową niemieckiego MSZ Annaleną Baerbock.

– Musimy powrócić do zwrotu zagrabionych przez Niemcy dóbr kultury – powiedział prof. Zbigniew Rau.

Min. Zbigniew Rau przypomniał, że wiele pomników polskiej kultury, dzieł sztuki, zabytków, bibliotek zostało zniszczonych przez Niemców, nie w wyniku działań wojennych, ale na skutek dążenia władz okupacyjnych do ich wymazania z dziedzictwa ludzkości.

– Oczekujemy od nowego rządu niemieckiego gotowości do zmierzenia się z tą właśnie odpowiedzialnością, także w formie rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu – wskazał minister spraw zagranicznych.

Szef polskiego MSZ podkreślił, że Polska oczekuje od nowego rządu za zachodnią granicą dobrej współpracy w zakresie odpowiedzialności Niemiec za wywołanie II wojny światowej.

– W umowie koalicyjnej jest nawiązanie do niemieckiej winy, odpowiedzialności i zobowiązań Niemiec – oznajmiła Annalena Baerbock, minister spraw zagranicznych Niemiec.

W umowie koalicyjnej znalazły się też zapisy o utworzeniu w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar II wojny światowej. Min. Zbigniew Rau wyraził nadzieję, że ta deklaracja doczeka się szybkiej realizacji.

– Mamy też nadzieję, że ostateczny kształt miejsca poświęconego martyrologii Polaków, uwzględni wyjątkowy kontekst historyczny i będzie odpowiadał polskiej wrażliwości – mówił prof. Zbigniew Rau.

To od nowego Bundestagu i nowej większości, będzie zależało, kiedy pomnik polskich ofiar stanie w Berlinie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl