fot. sxc.hu

Wojciechowski: Europejski nakaz dochodzeniowy to potrzebny instrument

W środę Parlament Europejski debatował nad dyrektywą przewidującą wprowadzenie europejskiego nakazu dochodzeniowego. Zdaniem europosła Janusza Wojciechowskiego będzie to bardzo pożyteczny instrument, który usprawni prowadzenie czynności dochodzeniowych na terenie państw członkowskich.

Europejski nakaz dochodzeniowy to bardzo poważna instytucja. Sądzę, że jej praktyczne znaczenie będzie dużo większe niż europejskiego nakazu aresztowania, bo będzie to dotyczyć bardzo wielu spraw – mówił podczas debaty europoseł PiS.

Dyrektywa umożliwi jednemu państwu członkowskiemu UE prowadzenie czynności dochodzeniowych wskutek decyzji innego państwa członkowskiego UE w oparciu o zasadę wzajemnego uznawania decyzji sądowych. Chodzi tu np. o przesłuchania świadków, przeszukanie i zajęcie mienia, jak również – przy dodatkowych gwarancjach – przechwytywanie przekazów telekomunikacyjnych, obserwację, wnikanie w struktury przestępcze czy monitorowanie rachunków bankowych.

Według Janusza Wojciechowskiego europejski nakaz dochodzeniowy to dobry i

potrzebny instrument, z którego organy ścigania będą chętnie korzystać. Europoseł podkreślił, że dzięki temu uda się także zacieśnić współpracę wymiarów sprawiedliwości w państwach członkowskich.

Zacieśniając współpracę wymiarów sprawiedliwości, powinniśmy bardziej uważnie patrzeć na to, jaki jest poziom wymiarów sprawiedliwości w państwach członkowskich. Obywatele często się skarżą na wymiar sprawiedliwości. To nie mogą być państwa w państwie. To musi być wymiar sprawiedliwości naprawdę budzący zaufanie obywateli – przekonywał europoseł PiS.

Katarzyna Ochman, EKR/RIRM

drukuj