Rzecznik szpitala w Ostrawie: stan rannych górników w nocy nie zmienił się

Stan dwóch górników rannych w czwartek w wybuchu metanu w kopalni CSM w Karwinie w Czechach nie zmienił się w ciągu nocy. Jesteśmy z tego zadowoleni – powiedziała PAP rzecznik szpitala w Ostrawie. Rzecznik spółki OKD potwierdził PAP, że obaj poszkodowani to Polacy.

Ranni górnicy znajdują się w klinice poparzeń i chirurgii plastycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Ostrawie. Jeden z nich jest w stanie krytycznym i ma poparzone ponad 50 proc. powierzchni ciała. Stan drugiego jest stabilny.

„Noc przebiegła spokojnie i stan chorych nie zmienił się” – powiedziała PAP rzecznik szpitala Nada Chattova.

Wskazała, że będący w stabilnym stanie pacjent jest przytomny i może komunikować się z lekarzami.

Rzecznik poinformowała także, że lekarze nie planują na razie konferencji prasowej.

„Lekarze zajmują się chorymi, robią wszystko, co w ich mocy” – podkreśliła.

Ivo Czelechovski, rzecznik państwowej spółki Ostrawsko-Karwińskie Kopalnie (OKD), której częścią jest kopalnia CSM, potwierdził w rozmowie z PAP, że ranni górnicy to Polacy.

Do wybuchu w kopalni CSM doszło w czwartek o godz. 17.16. Górnicy znajdowali się 800 metrów pod ziemią. Zginęło 13 osób, w tym 12 Polaków i jeden Czech. Ciało jednej z ofiar zostało już w czwartek wydobyte na powierzchnię, zwłoki 12 górników nadal pozostają w strefie wybuchu. 10 osób zostało rannych, w szpitalu pozostają dwie.

W zamkniętej kopalni dziś trwały próby ugaszenia pożaru, który powstał po wybuchu. Ratownicy stawiają tamy i dostarczają azot, by zdusić ogień pod ziemią. Dopiero po jego ugaszeniu spróbują dotrzeć do ciał 12 górników. W akcji uczestniczą ratownicy z Czech i z Polski.

Dziś w południe w całych Czechach na ponad 2 minuty zabrzmią syreny na znak upamiętnienia ofiar katastrofy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl