fot. Monika Bilska

Czechy: Ministrowie obrony V4 kontynuują obrady w Ostrawie

Działalność w grupie bojowej UE i bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO są głównymi tematami drugiego dnia spotkania ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Ostrawie. Polskę reprezentuje szef MON Mariusz Błaszczak.

Polski minister dołączył w piątek do ministrów obrony: Czech – Lubomira Metnara, Słowacji – Petera Gajdosza i Węgier – Tibora Benkoe, którzy rozmawiali już w czwartek. Stronę polską reprezentowała wówczas ambasador RP w Pradze Barbara Ćwioro.

Innym z tematów rozmów, które odbywają się w ramach czeskiego przewodnictwa w V4, jest współpraca przy zakupach i utrzymaniu sprzętu wojskowego.

W czasie spotkania w Ostrawie omawiana jest współpraca w ramach wspólnych grup bojowych V4 i Unii Europejskiej. Jednostki i oddziały z Polski, Czech, Węgier i Słowacji od 1 lipca br. pełnią dyżur bojowy w ramach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej. Polska pełni w niej rolę tzw. państwa ramowego – poinformowało MON w komunikacie dotyczącym rozmów w Ostrawie. Państwo ramowe jako najsilniejsze współpracuje z mniejszymi partnerami w ramach grupy bojowej.

Po zakończeniu piątkowych rozmów polski minister oraz jego czeski odpowiednik złożą wieniec w miejscu katastrofy asów międzywojennego lotnictwa – kpt. Franciszka Żwirki i konstruktora lotniczego Stanisława Wigury, którzy 11 września 1932 r. zginęli pod Cierlickiem na Zaolziu. Znajduje się tam pomnik, a także symboliczne mogiły lotników i pamiątkowy kamień zachowany z okresu przedwojennego.

Spotkanie ministrów obrony V4 potrwa do soboty, gdy wezmą oni udział w otwarciu Dni NATO 2019, w ramach których odbędą się pokazy sprzętu wojskowego, przede wszystkim lotniczego. Zaplanowano m.in. wspólny skok 40 polskich i czeskich spadochroniarzy, pokaz amerykańskich bombowców strategicznych B-52 oraz akrobacje samolotów myśliwskich i śmigłowców. Ta największa w Czechach impreza plenerowa, którą w 2018 roku odwiedziło 220 tys. widzów, będzie odbywać się przez cały weekend.

 

PAP/RIRM

drukuj