Słowacja: Spotkanie przewodniczących parlamentów V4

W Koszycach na wschodzie Słowacji rozpoczęło się spotkanie przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Jednym z tematów jest przyszłość Unii Europejskiej i międzyparlamentarna współpraca w ramach Grupy.

W spotkaniu uczestniczą: marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, wicemarszałek Senatu RP Michał Seweryński, przewodniczący Izby Poselskiej czeskiego parlamentu Radek Vondraczek, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Janos Latorcai oraz przewodniczący parlamentu Słowacji Andrej Danko.

Spotkanie w Koszycach jest pierwszym spotkaniem w wymiarze parlamentarnym w ramach słowackiego przewodnictwa w V4. Zgodnie z zapowiedzią gospodarzy ma przebiegać zgodnie z hasłem prezydencji V4 – „dynamiczny Wyszehrad dla Europy”. Podkreślono też, że słowackie przewodnictwo w Grupie przypadło na okres dyskusji o wieloletnim budżecie UE.

„Będziemy się zajmować kwestiami związanymi z przyszłością integracji europejskiej, rozszerzaniem Unii Europejskiej, przede wszystkim o kraje Bałkanów Zachodnich oraz rolą parlamentów narodowych. Zajmiemy się także bezpieczeństwem w obszarze cyfrowym” – stwierdził, cytowany przez portal słowackiego parlamentu, Andrej Danko.

Podkreślił, że dla uczestników spotkania V4 nie jest i nigdy nie będzie alternatywą dla UE.

Spotkanie w Koszycach zakończy w sobotę po południu wspólna konferencja prasowa przewodniczących.

PAP/RIRM

drukuj