fot. PAP/Grzegorz Momot

Prezydenci Polski i Słowacji spotkali się na Kasprowym Wierchu

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w piątek na Kasprowym Wierchu na nieformalnych rozmowach z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską; jeździli też razem na nartach. Szefowie obu państw rozmawiali o szczycie Trójmorza, rozwoju infrastruktury drogowej oraz o słowackich inwestycjach w Polsce.

„Jesteśmy bliskimi krajami, a jeżeli chodzi o połączenia infrastrukturalne umożliwiające turystykę i szybkie przemieszczanie się, to jest tutaj bieda i nad tym musimy pracować” – powiedział dziennikarzom na Kasprowym Wierchu Andrzej Duda.

Polski prezydent zadeklarował: „Chcemy, żeby infrastruktura między naszymi krajami się rozwijała, aby powstawały tutaj drogi szybkiego ruchu”. Poinformował też, że jednym z tematów szczytu Trójmorza, który odbędzie się w lipcu we Wrocławiu, ma być właśnie infrastruktura.

„Będziemy rozmawiali o połączeniach północ – południe, o tym jak usprawnić komunikację w wielkim obszarze pomiędzy Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym, a Adriatykiem” – zapowiedział Andrzej Duda.

Prezydenci rozmawiali także o połączeniach energetycznych, m.in. na temat interkonektora gazowego pomiędzy Polską a Słowacją. Rozmowy dotyczyły ponadto słowackich inwestycji w infrastrukturę narciarską w Szczyrku, a także budowy wysokościowca w Warszawie, który będzie wznosiła słowacka firma.

„My jako prezydenci obu państw możemy być inspiratorami pewnych idei, dlatego o nich rozmawiamy i rozmawiamy też z naszymi rządami. Chcemy, żeby przede wszystkim lepsze możliwości komunikacji służyły ludziom i turystyce” – powiedział polski prezydent.

Andrzej Duda wyraził radość, że może gościć prezydenta Słowacji na Kasprowym Wierchu. Przypomniał, że rok temu prezydent Kiska gościł go w Tatrzańskiej Łomnicy, gdzie razem na Łomnickim Szczycie jeździli na nartach.

W sobotę prezydent Duda uroczyście otworzy transgraniczny bieg. Zawodnicy wystartują z Witowa, a zawody zakończą się w słowackich Oravicach.

PAP/RIRM

drukuj