fot. flickr.com

Chorwacja: TK uznał za konstytucyjne zabijanie dzieci poczętych

Chorwacki Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że komunistyczne prawo aborcyjne z 1978 roku jest zgodne z obecną konstytucją. W Chorwacji prawo zezwala na zabijanie dziecka nienarodzonego do 10 tygodnia od poczęcia, a w określonych przypadkach nawet później, jeśli zgodę na to wyda specjalna komisja.

Organizacja pro-life o nazwie Chorwacki Ruch dla Życia i Rodziny jeszcze w 1991 r. skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego by ten zbadał zgodność komunistycznego prawa z obowiązującą od 1990 roku konstytucją. Decyzję wydano po 26 latach.

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że prawo z okresu komunizmu nie jest sprzeczne z zapisem konstytucyjnym, który głosi, że każde ludzkie istnienie ma prawo do życia. Trybunał nakazał parlamentowi, aby w ciągu dwóch lat wprowadził nowe przepisy, które nie mogą zabraniać tzw. aborcji. Muszą one równoważyć „prawo kobiet do prywatności i ochronę życia nienarodzonego”.

W Chorwacji można zabić dziecko nienarodzone, czyli zabicia dziecka poczętego. Prawo pozwala na przerwanie ciąży do 10 tygodnia od poczęcia, a w określonych przypadkach nawet później. Wówczas jednak zgodę musi wydać specjalna komisja.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj