fot. pixabay.com

Na granicę ze Słowacją wrócą kontrole. Ma to zapobiegać nielegalnej migracji

Austria wprowadzi w nocy ze środy na czwartek kontrole na granicy ze Słowacją, aby zapobiegać nielegalnej migracji – poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Wiedniu.

Przekazano, że ten ruch jest powiązany z decyzją czeskiego rządu, który wcześniej zapowiedział, że w tym samym czasie, tj. w nocy ze środy na czwartek, tymczasowo przywróci kontrole na granicy ze Słowacją – podała agencja Reutera. Władze Czech jako powód podały gwałtowny wzrost liczby napływających migrantów.

Od początku czerwca do początku minionego tygodnia Czesi zatrzymali prawie 9500 migrantów. W całym ubiegłym roku było ich 1330, a od początku 2022 r. – 11 tys. W pierwszej fazie kontrole na granicy czesko-słowackiej zostaną przywrócone na 10 dni.

Kodeks graniczny Schengen zapewnia państwom członkowskim możliwość tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych na granicach wewnętrznych w przypadku poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa – czytamy na stronie Komisji Europejskiej.

Od maja 2022 r. Austria przywróciła kontrole na granicy z Węgrami i Słowenią, m.in. ze względu na „sytuację na granicach zewnętrznych, skutki wojny na Ukrainie (potencjalne ryzyko wwozu broni do UE, wykorzystanie znanych tras migracji w przestępczości zorganizowanej)”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl