fot. pixabay.com

Słowacja: rozpoczął się protest słowackich przewoźników na granicy z Ukrainą

Przewoźnicy zrzeszeni w Unii Przewoźników Słowacji (UNAS) rozpoczęli w piątek o godz. 15.00 blokadę jedynego przejścia granicznego z Ukrainą przeznaczonego dla ciężarówek. Tym samym przyłączyli się do trwającego od kilku tygodni protestu polskich przewoźników przeciwko zniesieniu systemu zezwoleń dla ukraińskich transportowców.

UNAS poinformowała, że rezygnuje z zapowiedzi blokady bezterminowej na rzecz protestu ograniczonego w czasie do 30 grudnia bieżącego roku.

Przez granicę bez problemów mają być przepuszczane transporty z pomocą humanitarną, sprzętem wojskowym, paliwami, żywymi zwierzętami oraz towarami spożywczymi. Blokada dla pozostałych transportów nie jest 100-procentowa. UNAS zdecydowała, że pozwoli na odprawę czterech ciężarówek na godzinę.

Według informacji napływających z rejonu granicy w Vyżnem Nemieckiem-Użhorodzie na przekroczenie granicy oczekuje nawet 500 pojazdów ciężarowych, które tworzą 20-kilometrową kolejkę.

Kierowcy ciężarówek zrzeszeni w większym ze słowackich związków – Czesmad – także są zdania, że ukraińskie firmy transportowe nadużywają unijnych zwolnień, ale zdecydowali, że nie będą uczestniczyć w blokadzie. Czesmad uważa, że możliwe jest rozwiązanie dyplomatyczne i liczy na rozmowy ministrów transportu UE, które odbędą się poniedziałek w Brukseli.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl