fot. https://twitter.com/prezydentpl

Prezydenci Polski i Słowacji złożą wizyty w Portugalii, we Włoszech i w Rumunii

Prezydenci Polski i Słowacji: Andrzej Duda i Zuzana Czaputova dziś i jutro  wspólnie odwiedzą Portugalię i Włochy, gdzie będą przekonywać do jak najszybszego przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Następnie udadzą się do Rumunii na szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki.

O zamiarze lobbowania wśród przywódców państw zachodniej Europy za jak najszybszym przyznaniem Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej prezydenci Polski i Słowacji poinformowali na początku maja na spotkaniu w Bratysławie.

Wizyta w Portugalii i we Włoszech – zaznaczył Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej.

„Jest częścią kampanii na rzecz Ukrainy, którą oboje prezydenci zapowiedzieli w czasie niedawnego spotkania w Bratysławie. (…) Nasze państwa, wspierane przez Estonię, Litwę i Łotwę będą wspólnie przekonywać do przyznania Ukrainie statusu kandydata” – dodał szef BPM.

Jakub Kumoch podkreślił, że „Polska i Słowacja należą do grupy najbardziej zaangażowanych przyjaciół Ukrainy w ramach Unii”.

Wieczorem Andrzej Duda i Zuzana Czaputova wspólnie udadzą się do Portugalii, gdzie spotkają się z prezydentem tego kraju Marcelo Rebelo de Sousą. Jutro rano spotkają się z premierem Portugalii, Antonio Costą.

Kolejnym przystankiem podróży prezydentów Polski i Czech będą Włochy. Jutro  w Rzymie Andrzej Duda i Zuzana Czaputova spotkają się z prezydentem tego kraju Sergio Mattarellą.

Z piątek Andrzej Duda i Zuzana Czaputova udadzą się z Włoch do Rumunii na szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, zrzeszającej kraje położone na wschodniej granicy NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W szczycie B9 weźmie udział także sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg.

Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie zapowiadał, że celem szczytu w Bukareszcie jest przygotowanie wspólnego stanowiska państw tego regionu na szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się pod koniec czerwca w Madrycie.

Wskazywał przy tym na konieczność zmiany charakteru obecności NATO w regionie.

„Dzisiaj jest to Enhanced Forward Presence (wysunięta obecność), a powinno być Enhanced Forward Defence (wysunięta obrona); ta obecność powinna być znacznie wzmocniona – względem liczby żołnierzy Sojuszu obecnych na naszych terenach, jak również i infrastruktury sojuszu. Powinna być zapewniona obrona antydostępowa, zarówno w zakresie obrony przeciwrakietowej, jak i przeciwlotniczej” – mówił Andrzej Duda pod koniec kwietnia 2022 roku.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO – Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl