Dokument z postulatami opiekunów osób niepełnosprawnych trafił do Kancelarii Prezydenta

Dokument zawierający 7 postulatów rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych trafił już do Kancelarii Prezydenta RP. Teraz – zgodnie z obietnicą daną przez Andrzeja Dudę  protestującym w Sejmie – rozpoczną się konsultacje m.in. z premierem i szefową MRPiPS.

Przy spisywaniu oczekiwań rodziców obecny był m.in. prezydencki minister Wojciech Kolarski oraz Iwona Hartwich, matka niepełnosprawnego Kuby. Obie strony po spotkaniu nie kryły zadowolenia, że udało się uczynić pierwszy krok.

Iwona Hartwich odczytała dziennikarzom dwa główne postulaty z dokumentu.

– Wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu osiemnastego roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego, niewliczanego do dochodu osoby niepełnosprawnej. Drugi postulat – zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz stopniowe podwyższanie tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną. Minimum socjalne dla osoby zdrowej na 2017 rok to 1370 złotych. Jest jeszcze taka kwestia, iż nie zostało obliczone minimum socjalne dla rodziny z osobą niepełnosprawną. Będzie to trzeba uczynić – mówiła Iwona Hartwich.

Rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością nie wykluczają, że pozostaną w Sejmie do czasu, aż trafi tam gotowy projekt realizujący ich postulaty.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl