fot. prezydent.pl

Warszawa: prezydent Duda uczcił pamięć wydarzeń marcowych

Przed tablicą upamiętniającą wiec studentów Uniwersytetu Warszawskiego z 8 marca 1968 r. została w środę złożona wiązanka kwiatów od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy – poinformowano na stronie prezydenta RP.

We wpisie przypomniano, że manifestacja była reakcją na zdjęcie z afisza Teatru Narodowego „Dziadów”. „Została brutalnie stłumiona przez milicję i organy bezpieczeństwa PRL” – podkreślono.

8 marca 1968 r. na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym „Dziadów” Adama Mickiewicza w reż. Kazimierza Dejmka oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz tzw. „aktyw robotniczy”.

Zapoczątkowało to tzw. wydarzenia marcowe – czyli falę studenckich protestów oraz walkę polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. W ich wyniku w latach 1968-69 z Polski wyemigrowało ponad 15 tys. osób pochodzenia żydowskiego.

PAP/RIRM

drukuj