fot. pl.wikipedia.org

13 kwietnia Diecezjalny Dzień Młodzieży w archidiecezji warszawskiej

W sobotę 13 kwietnia archidiecezja warszawska obchodzi Diecezjalny Dzień Młodzieży, święto w łączności z papieżem Franciszkiem, który w Niedzielę Palmową spotka się z młodymi w Rzymie. W Warszawie w Świątyni Opatrzności Bożej spotka się z nimi ks. kard. Kazimierz Nycz.

Organizatorzy spodziewają się od czterech do pięciu tysięcy młodych – poinformowało w piątek PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. Do Świątyni Opatrzności Bożej zaproszeni są wierzący i ci, którzy szukają wiary – podkreślił diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Tomasz Zaperty.

„Chcemy, aby czuli się zaproszeni wszyscy młodzi. Każdy, kto tylko usłyszy o spotkaniu, albo zobaczy informacje na plakacie, niech czuje się zaproszony, nawet jeśli czasem nie po drodze mu do kościoła. Spotkanie będzie dobrą okazją, żeby przybliżyć się do Jezusa” – zachęca duszpasterz.

Spotkanie rozpocznie się w sobotę 13 kwietnia o godz. 10.30. Od 11.00 program ewangelizacyjny i modlitwę będzie animował zespół „Mocni w Duchu” z Łodzi wraz ze wspólnotą „Młodość. Lubię to!”. Około 13.00 planowana jest Eucharystia pod przewodnictwem metropolity warszawskiego ks. kard. Kazimierza Nycza. Homilię wygłosi biskup pomocniczy archidiecezji ks. Rafał Markowski.

Tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodzieży będzie odbywał się pod hasłem „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”. Według ks. Tomasza Zaperty, będzie to przedłużone świętowanie Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Młodzi poznają bliżej ośmiu patronów uroczystości w Panamie.

„Ufamy, że św. Jan Bosko, bł. Maria Romero Meneses, bł. Oskar Romero, św. Jan Paweł II, św. José Sánchez del Río, św. Juan Diego, św. Róża z Limy i św. Marcin de Porres staną się <<osobistymi patronami ich młodego wieku>>” – powiedział duszpasterz młodzieży.

W tym roku na uczestników spotkania czeka dodatkowa atrakcja – możliwość odwiedzenia usytuowanej w pobliżu Świątyni Opatrzności Bożej multimedialnej wystawy „Śladami Jezusa”. Młodzi niemalże namacalnie zobaczą miejsca związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa.

„Wiemy, że dla wielu młodych pielgrzymka do Ziemi Świętej może być niemożliwa z wielu powodów, a ta wystawa pięknie wpisuje się zarówno w przygotowanie do Świąt Paschalnych, jak i w przekaz katechetyczny do młodego człowieka” – zauważa ks. Tomasz Zaperty.

Podczas spotkania młodzi zostaną zaproszeni do podjęcia przygotowań do ŚDM w Portugalii.

„Wprawdzie mamy jeszcze dużo czasu, ale dotarły już do nas sygnały z niektórych parafii portugalskich, które gościliśmy w Warszawie na Dniach w Diecezjach w 2016 r., że czekają na nas u siebie i chcą nas po raz kolejny spotkać!” – cieszy się duszpasterz młodzieży.

Tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodzieży odbywa się niedługo po ogłoszeniu przez papieża Franciszka posynodalnej adhortacji o młodzieży „Christus vivit”. Ks. Tomasz Zaperty jest przekonany, że byłoby dobrze, aby ten dokument przeczytali nie tylko duszpasterze młodzieży, księża, siostry zakonne i animatorzy świeccy, ale również młodzi.

„Będziemy do tego zachęcać, ponieważ Papież mówi do nich językiem prostym, językiem, który dotyka serca. Papież prowadzi także w tej adhortacji dialog z młodzieżą, tak jak to czyni podczas spotkań: zadaje im pytania i oczekuje odpowiedzi” – zaznaczył diecezjalny duszpasterz młodzieży.

PAP/RIRM

drukuj