fot. wikipedia

W najbliższych dniach w Warszawie odbędzie się kilka dużych manifestacji

13 grudnia w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Prawo i Sprawiedliwość organizuje manifestację na pl. Trzech Krzyży. W ten sposób PiS zamierza upamiętnić ofiary wydarzeń z lat 1981-83.

Tego samego dnia pod hasłem „Stop dewastacji Polski” demonstrację planuje tzw. Komitet Ochrony Demokracji.

Trzy dni wcześniej – 10 grudnia manifestacje zapowiedzieli Obywatele RP; będą pikietować przeciwko nowelizacji Prawa o zgromadzeniach. W ich ocenie PiS „odbiera wolności obywatelskie”.

Poseł PiS-u Marek Suski podkreśla jednak, że ustawa ma dać możliwość pokojowego demonstrowania swoich przekonań, a nie napuszczania jednych na drugich.

– Jeżeli to jest obrona bałaganu, burd, awantur i możliwości doprowadzania do sytuacji skrajnych, to jest to bardzo zły pomysł. To jest pomysł obrony bałaganu, a nie porządku i demokracji. My to robimy w obronie demokracji i w interesie obywateli. Oni to robią w obronie starych układów – zaznacza Marek Suski.

Nowela ustawy Prawo o zgromadzeniach daje możliwość otrzymania na trzy lata zgodny na cykliczne organizowanie zgromadzeń w tym samym miejscu i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu. Nowelę w ubiegłym tygodniu uchwalił Sejm.

RIRM

drukuj