fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] M. Wąsik: Miasto stołeczne Warszawa cieszy się złą sławą. Zawsze mówiono o wielu nieprawidłowościach, o samowoli deweloperów

Miasto stołeczne Warszawa cieszy się złą sławą. Zawsze mówiono o tzw. układzie warszawskim. Zawsze mówiono o wielu nieprawidłowościach, o samowoli deweloperów. Widzieliśmy mnóstwo takich sytuacji, gdzie pojawiały się całe osiedla tam, gdzie teoretycznie nie można było tych osiedli budować, jak chociażby na Przyczółku Grochowskim i w wielu innych miejscach – mówił Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych, w czwartkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

W samorządzie miasta stołecznego Warszawy mamy do czynienia z wieloma nieprawidłowościami, jak chociażby sprawa Artura W., burmistrza dzielnicy Włochy, oskarżonego o korupcję czy afera reprywatyzacyjna.

– Miasto stołeczne Warszawa cieszy się złą sławą. Zawsze mówiono o tzw. układzie warszawskim. Zawsze mówiono o wielu nieprawidłowościach, o samowoli deweloperów. Widzieliśmy mnóstwo takich sytuacji, gdzie pojawiały się całe osiedla tam, gdzie teoretycznie nie można było tych osiedli budować, jak chociażby na Przyczółku Grochowskim i w wielu innych miejscach. Wszyscy zadawali sobie pytanie, jak to się dzieje, że tak jest – mówił Maciej Wąsik.

Brak uchwalonych planów zagospodarowania przestrzennego w samorządach powoduje większe ryzyko wystąpienia sytuacji korupcyjnych.

– Włodarze Warszawy: Rafał Trzaskowski i Hanna Gronkiewicz-Walt zawsze mówili o konieczności uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego – one dają przejrzystość, porządek w architekturze i utrudniają sytuacje korupcyjne. Kiedy jest postępowanie administracyjne tam, gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to zawsze pojawia się miejsce na pewną dowolność, na decyzje urzędników, przychylność, nieprzychylność – wyjaśnił zastępca koordynatora służb specjalnych.

Zdaniem gościa Telewizji Trwam, należy uprościć proces planistyczny, aby usprawnić działania samorządów w tej kwestii.

– Powinniśmy uprościć proces planistyczny, który jest niezwykle długotrwały, ale oczywiście można go przejść, bo przecież są miejsca, gdzie te plany zagospodarowania przestrzennego są przyjmowane. Natomiast w wielu miejscach w dziwny sposób samorządy bronią się przed przyjmowaniem tych planów zagospodarowania przestrzennego – stwierdził Maciej Wąsik.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zapoczątkowało proces zatrzymania warszawskiej reprywatyzacji i postawiło około 25 osobom zarzuty o reprywatyzacje w Warszawie.

– Po kilku latach, kiedy na czele CBA stał Paweł Wojtunik i w zasadzie nie można było zajmować się Warszawą, bo uważano, że to jest wielka polityka, a CBA nie będzie zajmować się wielką polityką, CBA zajęło się Warszawą. Chciałem przypomnieć, że tak naprawdę CBA zapoczątkowało proces zatrzymania warszawskiej złodziejskiej reprywatyzacji. Ponad 20 osób dostało zarzuty za reprywatyzacje w Warszawie, za wręczanie i przyjmowanie łapówek – oświadczył zastępca koordynatora służb specjalnych.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl