fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Stanach Zjednoczonych

Andrzej Duda weźmie udział w Debacie Generalnej 70. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Jednym z punktów wizyty za oceanem jest spotkanie z Polonią. Razem z prezydentem do Nowego Jorku udaje się szef MSZ Grzegorz Schetyna.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział, że Andrzej Duda ma wesprzeć kandydaturę Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa w latach 2018-19.

To będzie bardzo intensywny pobyt, który jest także początkiem zaangażowania pana prezydenta w kampanię na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa, stąd pan prezydent zdecydował się na bardzo intensywny program także po to, aby pokazać i wzmocnić swoją osobą naszą kampanię na rzecz tego członkostwa i też silniejszego zaakcentowania obecności Polski w systemie Narodów Zjednoczonych, bo to także jest jednym z celów polityki zagranicznej pana prezydenta Andrzeja Dudy, o którym mówił w czasie kampanii – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Chile, z królem Jordanii, prezydentem Ukrainy, Kazachstanu, Węgier i Senegalu a także premierem Nowej Zelandii.

To kolejna wizyta zagraniczna głowy państwa. Wcześniej Andrzej Duda był m.in. Berlinie, Londynie i Estonii.

W listopadzie natomiast weźmie udział w mini-szczycie NATO w Bukareszcie. Cykl pierwszych wizyt zagranicznych prezydenta Dudy zakończy wyjazd do Pekinu na szczyt Europa Środkowa – Chiny.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj