Szef węgierskiego MSZ: Blokada integracji Ukrainy, dopóki nie zmieni ona polityki

Węgry będą blokować integrację Ukrainy z NATO, dopóki nie zmieni się antywęgierska polityka rządu na Ukrainie – oświadczył w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

„Nie ma takiej presji międzynarodowej, nie ma takiego interesu geopolitycznego, na którego ołtarzu poświęcilibyśmy węgierskie społeczności narodowe w krajach ościennych” – oznajmił Szijjarto przed posiedzeniem komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu.

Minister powiedział, że zachodni sojusznicy wywierają „niesamowitą presję” na Węgry, by zrezygnowały ze swojego stanowiska i zakończyły wetowanie procesu integracji Ukrainy z NATO. Zaznaczył jednak, że Węgry tego nie uczynią, dopóki na Ukrainie nie skończy się antywęgierska polityka rządowa.

Ocenił jednak, że przy obecnym rządzie ukraińskim nie można się tego spodziewać.

„Nie interesuje mnie, co myślą na ten temat Rosjanie” – dodał, odnosząc się do opinii, że blokowanie integracji euroatlantyckiej Ukrainy jest na rękę Rosji.

Stany Zjednoczone wezwały w czwartek Węgry do naprawienia relacji z Ukrainą i odstąpienia od prób blokowania współpracy tego kraju z NATO.

„Jeśli Ukrainie się nie uda, Węgry znajdą się na linii frontu rosyjskiej agresji” – wskazał ambasador USA na Węgrzech David Cornstein.

Na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu Cornstein powiedział, że Węgry mogłyby zrobić więcej w sferze „ustalania priorytetów sojuszy” w sytuacji, gdy Rosja ponownie stanowi zagrożenie dla Ukrainy i Europy.

„Rosja testuje obecnie Zachód w większym stopniu niż kiedykolwiek” – napisał Cornstein w oświadczeniu udostępnionym przez amerykańską ambasadę.

„Żywimy zdecydowane przekonanie, (…) że dla nas jako sojuszników NATO najlepszym sposobem promowania reform na Ukrainie jest rozmawianie z Ukrainą, nie zaś blokowanie współpracy Ukrainy z NATO” – oznajmił dyplomata.

Stosunki węgiersko-ukraińskie są napięte od jesieni 2017 roku, kiedy to ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt oświadczył, że uderza ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry blokują m.in. posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu.

Konflikt między dwoma krajami pogłębił się po publikacji w mediach filmu wideo, który dokumentuje wydawanie paszportów mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Nagranie zostało wykonane w konsulacie węgierskim w mieście Berehowe; pracownicy konsulatu proszą na nim nowych posiadaczy paszportów, by ukrywali przed władzami ukraińskimi fakt uzyskania drugiego obywatelstwa. W związku z tą sprawą Ukraina wydaliła węgierskiego konsula, na co Węgry zareagowały wydaleniem jednego z ukraińskich konsulów w Budapeszcie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl