fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda na szczycie V4

Na Węgrzech zakończył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Uczestniczyli w nim prezydenci: Polski, Węgier, Słowacji, Czech, a także Chorwacji. Podczas dwudniowego spotkania dyskutowano m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, redukcji gazów cieplarnianych czy kryzysie migracyjnym.

„Kryzys migracyjny jest problemem całej Unii Europejskiej, a nie poszczególnych państw” – mówił na szczycie V4 prezydent Andrzej Duda. Polski prezydent zapewniał także o gotowości wspierania państw w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Problem imigracji narasta z dnia na dzień. Europa nie jest już w stanie kontrolować tego kto i dlaczego przybywa do Starego Kontynentu. Do tego transport ludzi stał się bardzo niebezpiecznym źródłem zarobku – mówił prezydent Węgier Janos Ader.

– Przemyt ludzi stał się ogromną i bardzo dochodową gałęzią przestępstwa. Wykorzystuje nieszczęście i biedę innych. Wielu przestępców wzbogaciło się w ostatnich miesiącach i to jest niepożądane. Musimy to zmienić – wskazał prezydent Węgier.

Prezydenci V4 proponują, aby zająć się problemem u źródła. Prezydent Chorwacji potwierdziła, że tylko zakończenie bieżących konfliktów i pomoc tam, gdzie one się toczyły, powoli zacznie przynosić rezultaty.

– Rozwiązanie nie może być krótkoterminowe tylko długoterminowe. Musimy w sposób solidarny do tej kwestii się przychylić. Problem musi być rozwiązany u podstaw. To musi być walka przeciwko terroryzmowi i pomoc innym krajom, gdzie toczy się wojna – powiedziała Kolinda Grabar-Kitarović.

Prezydent Polski Andrzej Duda sporą cześć wystąpienia poświęcił bezpieczeństwu energetycznemu. To zarówno sprawa planowanej budowy gazociągu Nord Stream 2, jak i restrykcje unijne dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla.

– Dla mnie niezwykle istotna jest kwestia suwerenności, zarówno tej państwowej, jak i Unii Europejskiej na zewnątrz, ale także suwerenności energetycznej. Suwerenność jest najsilniejsza wtedy, kiedy wykorzystujemy swój własny potencjał. Dlatego akcentuje kwestie tego, żeby poszczególne państwa członkowskie miały prawo wykorzystywania swojego potencjału surowcowego, także, jeżeli chodzi o węgiel, w który tak zasobny jest mój kraj – Polska – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydenci wyrazili głęboką nadzieję, że dwudniowy szczyt będzie stabilnym gruntem do dalszych rozmów, a także pokaże, czym powinna być europejska solidarność.

TV Trwam News/RIRM

drukuj