fot. PAP/Mateusz Marek

Prezydent A. Duda podpisał ustawę o Funduszu Medycznym

Dzięki Funduszowi Medycznemu co roku 4 miliardy złotych będą trafiały na leczenie chorób rzadkich i diagnostykę nowotworów, a także na działania profilaktyczne oraz inwestycje w szpitale.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział stworzenie Funduszu Medycznego jeszcze w kampanii prezydenckiej. Jego pomysł poparł Sejm i we wtorek prezydent podpisał ustawę.

– Będzie funduszem – nazwałbym go – ratunkowym. Będzie dysponował środkami, które mogą być przeznaczone na leczenie chorób rzadkich w konkretnych przypadkach – wskazał prezydent Andrzej Duda.

To daje nadzieję rodzicom dzieci zmagających się z chorobami rzadkimi, które wymagają nowoczesnej i specjalistycznej pomocy, głównie za granicą. Takie leczenie do tej pory rzadko było finansowane przez NFZ. Rodzice sami prowadzili zbiórki. Teraz ma się to zmienić.

– Upraszczamy procedurę, dzięki czemu łatwiej będzie otrzymać innowacyjne leczenie. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji będzie prowadziła stały monitoring dostępności nowoczesnych technologii i proponowała je jako podstawę ukierunkowania wydatkowania środków z Funduszu – wyjaśnił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Nowoczesne metody leczenia mają być również dostępne w Polsce. Spora część Funduszu będzie przeznaczana na inwestycje oraz modernizację szpitali.

– Fundusz ma – jak pan prezydent powiedział – służyć budowie kompetencji w Polsce, polskich lekarzy, onkologów, którzy muszą móc leczyć na najnowszym sprzęcie. Muszą korzystać z najnowszych procedur, najnowszych leków. Wszystko dla dobra pacjentów – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Fundusz ma wesprzeć skuteczną walkę z rakiem, który staje się coraz większym wyzwaniem.

– Im wcześniej jako społeczeństwo będziemy diagnozować ryzyko, diagnozować chorobę, tym większe szanse na przeżycie, ale też cena interwencji jest mniejsza. Gwarantujemy sobie większą przeżywalność, dłuższy okres życia – akcentował minister zdrowia.

Ustawa przewiduje coroczne dotacje do Funduszu z budżetu państwa w wysokości co najmniej 4 miliardów złotych. Dysponentem środków będzie minister zdrowia.

TV Trwam News

drukuj