fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent RP: Bohaterom powstania wielkopolskiego należy się święto narodowe

Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju – powiedział dziś prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że projekt ustawy wprowadzającej święto narodowe 27. grudnia niezwłocznie trafi do marszałek Sejmu.

„Święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali” – powiedział prezydent.

Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby projekt ustawy wprowadzającej nowe święto narodowe poświęcone powstaniu wielkopolskiemu „niezwłocznie” znalazł się na biurku marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

O ustanowienie nowego święta państwowego zabiegają wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii. W poniedziałek pomysłodawcy przedsięwzięcia przekazali prezydentowi apel w tej sprawie.

Andrzej Duda powiedział, że jest dla niego wielką satysfakcją, iż może wraz z nimi wnioskować o ustanowienie tego święta.

Jak podkreślił, powstanie wielkopolskie jest wielkim i ważnym – choć trochę zapomnianym – powstaniem. Dodał, że umożliwiło przyłączenie do Polski ziem, na których zrodziła się nasza państwowość. Zaznaczył, że bez ziem włączonych wtedy do Polski, a będących kolebką państwa Polan, bez Wielkopolski nie ma Rzeczypospolitej.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.

PAP

drukuj