fot. PAP/Mateusz Marek

Szefowie MSZ Polski i Litwy: Musimy działać razem w związku z wojną hybrydową

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przebywa dziś z oficjalną wizytą w Wilnie. Spotkał się tam m.in. z szefem litewskiej dyplomacji Gabrieliusem Landsbergisem. Okazją jest 30. rocznica odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Litwą. 

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1434820606676058112

Obecnie stosunki między naszymi państwami są najlepsze w ciągu ostatniego trzydziestolecia – ocenił minister Zbigniew Rau. Zastrzegł, że są sprawy, które wymagają uregulowania, jak sytuacja mniejszości polskiej na Litwie.

Szef polskiego MSZ wskazał też na konieczność dalszych wspólnych działań w odpowiedzi na wojnę hybrydową, jaką Polsce i Litwie wypowiedzieli wschodni sąsiedzi. Jej bardzo dotkliwym elementem jest gra migrantami – dodał.

To poczucie wspólnego zagrożenia łączy się z silnym poczuciem tego, że musimy działać razem i rzeczywiście udaje nam się bardzo wiele razem osiągnąć w duchu pełnego zrozumienia, solidarności i determinacji przezwyciężenia tego kryzysu. Jeśli chodzi o stronę polską, to mogę zapewnić, że nadal będziemy wspierać nasze wspólne wysiłki przy powstrzymaniu tego naporu migracyjnego ze strony Białorusi, ale także wspólnie działać na forum Unii Europejskiej – zaznaczył minister.

Zbigniew Rau wymienił także pakt północnoatlantycki jako platformę wspólnych działań w związku z kryzysem migracyjnym. Wcześniej o tej sprawie, a także m.in. o stosunkach Polski i Litwy, kwestiach dot. mniejszości narodowych minister rozmawiał z prezydentem Gitanasem Nausedą.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1434769925722320897

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl