Min. J. Czaputowicz zaapelował o zniesienie progu wyborczego dla Polaków na Litwie

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz zaapelował o zniesienie progu wyborczego dla organizacji mniejszości narodowych na Litwie. Jego zdaniem pozwoli to wyeliminować współpracę polskiej partii z mniejszością rosyjską.

Szef polskiego MSZ mówił o tym w rozmowie z agencją państw bałtyckich Baltic News Service. Minister przytoczył przy tym argument Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, która, aby dostać się do litewskiego parlamentu, musi obecnie tworzyć koalicję z mniejszością rosyjską.

Minister Czaputowicz wskazał, że nie jest to dobre rozwiązanie, nie popiera go polski rząd, zwłaszcza, że w obu krajach Rosja jest traktowana jako zagrożenie.

Postulat w tej sprawie popiera senator Jan Maria Jackowski.

Jest to słuszny postulat. Litwa prowadzi w tej kwestii bardzo przewrotną politykę. Przedstawiciele tego państwa mówią, że to Polacy współpracują z Rosjanami, a sami tworzą te właśnie różne bariery administracyjne, nie jako zmuszając do takiej współpracy, a de facto w domyśle, przecież Rosjanie to wrogowie Litwy i niepodległości państwa litewskiego. To jest bardzo przewrotna i świadoma polityka. Jeżeli udałoby się tutaj znaleźć rozwiązanie, które byłoby zgodne z zasadami jakie powinny obowiązywać czyli, że te progi by nie obowiązywały, to niewątpliwie byłoby lepiej i dla Litwy i dla Polski, a przede wszystkim dla Polaków na Litwie – podkreśla senator PiS.

O progu wyborczym minister Jacek Czaputowicz rozmawiał wczoraj z premierem Litwy podczas swojej wizyty w Wilnie.

5-procentowy próg wyborczy dla organizacji mniejszości narodowych został wprowadzony na Litwie w 1996 r. W ostatnich wyborach AWPL-ZChR wspólnie z mniejszością rosyjską zdobyła 8 mandatów. Wcześniej, kiedy nie obowiązywał próg wyborczy, mniejszość polska mogła uzyskać taką liczbę sama.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl