Litwa: podsumowanie akcji „Świąteczna paczka z Polski”

Ponad 500 potrzebujących rodzin polskich z Wilna i okolic, a także osób samotnych, starszych i chorych otrzymało paczki żywnościowe oraz sprzęt RTV i AGD w ramach akcji polskiego MSZ „Świąteczna paczka z Polski”. W czwartek w Wilnie odbyło się podsumowanie akcji.

W wileńskim kościele pw. Ducha Świętego odprawiono Mszę świętą w intencji polskich rodzin. Udział w niej wzięli m.in. dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ Mateusz Stąsiek, ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski, polscy działacze społeczni i polityczni na Litwie.

„Jest to jedna z największych od lat jednorazowych akcji pomocy MSZ Polski” – poinformował PAP kierownik wydziału konsularnego ambasady polskiej na Litwie Marcin Zieniewicz. Wartość pomocy to 360 tys. złotych.

W ramach akcji „Świąteczna paczka z Polski” sprzęt medyczny, łóżka na sumę 160 tys. złotych otrzymało Wileńskie Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki, jedyne hospicjum na Litwie, zbudowane i prowadzone przez polską siostrę zakonną Michaelę Rak.

„Obiecuję, że sprzęt, który otrzymaliśmy, będzie służył naszym chorym na oddziale dziecięcym, którego budowę rozpoczynamy wiosną” – powiedziała s. Rak, dziękując za wsparcie.

„Ta pomoc, którą otrzymaliśmy, jest bardzo istotna. Ma wymiar nie tylko materialny, ale też duchowy” – powiedział PAP prezes Wileńskiego Oddziału Miejskiego Związku Polaków na Litwie Marek Kubiak.

„Akcja jest symbolem jedności państwa polskiego z nami, Polakami na Litwie” – mówił.

Projekt „Świąteczna paczka z Polski” został zrealizowany przez ambasadę RP na Litwie we współpracy z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Wileńskim Oddziałem Miejskim Związku Polaków na Litwie oraz Domem Kultury Polskiej w Wilnie.

W ciągu ostatnich tygodni do Polaków na Litwie dotarło z Polski tysiące paczek w ramach świątecznych akcji poszczególnych gmin, organizacji, stowarzyszeń.

Prawie 26 ton darów przywiozła m.in. Fundacja Polskich Wartości ze Szczecina. Paczki trafiły głównie do mieszkańców rejonu solecznickiego, zamieszkanego w 80 proc. przez Polaków.

Około 100 paczek żywnościowych ufundowanych w ramach akcji „Polska pamięta o Tobie” przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza otrzymali członkowie Związku Polaków na Litwie w rejonie trockim. Paczki przekazano rodzinom wielodzietnym i osobom potrzebującym.

„Ludzie przyjmowali paczki z wdzięcznością, ze łzami w oczach, zaskoczeni, że ktoś o nich pamiętał” – powiedział PAP prezes Trockiego Oddziału Związku Polaków na Litwie, poseł Jarosław Narkiewicz.

Grupa 40 polskich dzieci z ubogich rodzin i z domów dziecka z rejonu wileńskiego i święciańskiego spędzi święta Bożego Narodzenia w rodzinach w Polsce. Od lat wyjazd dzieci organizuje Stowarzyszenie „Otwarty Dom” z Białegostoku. W akcję angażują się głównie rodziny z województwa podlaskiego, ale też z Bydgoszczy i Poznania.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl