fot. facebook.com

Wielki Marsz Polaków na Litwie

Ulicami Wilna po raz kolejny przejdzie dziś Wielki Marsz Polaków. Wydarzenie wpisuje się w Dzień Polonii i Polaków za Granicą, święto Konstytucji 3 maja oraz 30–lecie Związku Polaków na Litwie.

Uczestnicy Marszu wyruszą z Placu Niepodległości, gdzie mieści się Parlament Republiki Litewskiej. Następnie przejdą przez Plac Katedralny do Ostrej Bramy. Tam w samo południe przed cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej sprawowana będzie Msza św. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniu weźmie udział ponad tysiąc osób.

Poseł Rita Tomaszun, przewodnicząca Polskiej Frakcji w Parlamencie Republiki Litewskiej, wskazała, że marsz to Święto Polskości na Litwie.

To tradycyjny przemarsz organizowany przez Związek Polaków na Litwie, największej organizacji społecznej w naszym kraju. Przemaszerujemy od parlamentu Litwy ulicami Wilna do stóp Matki Bożej, do Ostrej Bramy, gdzie będziemy mieli Mszę św. w intencji naszej polskiej macierzy, w intencji nas Polaków w Wilnie, ale w myślach będziemy modlić się za wszystkich Polaków na całym świecie – powiedziała Rita Tomaszun.

Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową na Litwie. Według statystyk liczy ona ponad 160 tys. osób. Mieszkają głównie w Wilnie i w zwartym osadnictwie, m.in. w rejonach wileńskim i trockim. Zrzesza ich Związek Polaków na Litwie.

RIRM

drukuj