Litwa: wnioski o upamiętnienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego

W radach samorządów Wilna i rejonu wileńskiego zgłoszono wnioski o upamiętnienie „wielkiego przyjaciela Litwy”, prezydenta Polski śp. Lecha Kaczyńskiego. Oba wnioski w poniedziałek zgłosiła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin.

„Ten rok dla Litwy i dla Polski jest szczególnym. Obchodzimy 100. rocznicę niepodległości naszych krajów i to jest dobry czas na upamiętnienie imienia wielkiego przyjaciela Litwy, prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego” – powiedziała PAP wicemer Wilna Edyta Tamosziunaite z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR).

Radni AWPL-ZChR proponują, by w Wilnie imię Lecha Kaczyńskiego nosiła bezimienna dotychczas ulica w centrum miasta. Proponowana ulica przebiega tuż obok Poczty Centralnej i nieopodal Placu Katedralnego. Jest krótka, ale przylega do niej pięknie uporządkowany skwer.

W rejonie wileńskim imieniem Lecha Kaczyńskiego proponuje się nazwać plac przed dworem Houwaltów w miejscowości Mejszagoła.

Jak wskazuje w komunikacie prasowym mer rejonu wileńskiego Maria Rekść, Mejszagoła została wybrana ze względu na to, że prezydent Lech Kaczyński podczas pierwszej swej wizyty na Litwie z prezydentem Valdasem Adamkusem odwiedzili mieszkającego tu wówczas księdza prałata Józefa Obrębskiego, patriarchę Wileńszczyzny, w przeddzień jego jubileuszu 100-lecia.

Projekt uchwały o upamiętnieniu imienia Lecha Kaczyńskiego w rejonie wileńskim będzie omawiany podczas posiedzenia 26 stycznia. Natomiast w Wilnie pierwsze czytanie uchwały odbędzie się już w najbliższą środę.

PAP/RIRM

drukuj