Edukacja polska na Litwie to priorytet

Szkolnictwo polskie na Litwie jest dla polskiego rządu priorytetem. Będziemy zabiegać o poprawę tej sytuacji – zapowiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Jan Dziedziczak, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Od kilku lat Polacy mieszkający na Litwie są przez tamtejszy rząd dyskryminowani.

Chodzi o wprowadzenie,  m.in. ustawy o oświacie z 2011 r., która (w ocenie Polaków mieszkających na Litwie) dyskryminuje szkolnictwo polskie w tym kraju.

Wiceszef MSZ-u Jan Dziedziczak podkreśla, że nie ma zgody polskiego rządu na dyskryminacje naszych rodaków.

Dodaje, że takimi działaniami Litwa łamie traktat zawarty z Polską w 1994 roku.

– Od naszego litewskiego partnera wymagamy po prostu wypełniania prawa. Nie chcemy podpisywać żadnych nowych zobowiązań, dlatego że traktat z 1994 roku, a także duch prawa, przepisy Rady Europy i Unii Europejskiej są tutaj jednoznaczne. Mamy szereg konkretnych pomysłów na to, jak wspomóc naszych rodaków na Litwie. To jest dla naszego rządu, dla służb dyplomatycznych w tej chwili priorytet. Uważamy, że jest to z jednej strony moralne zobowiązanie wobec naszych rodaków na Wschodzie. Poza tym, pamiętajmy, że jest to nasz „papierek lakmusowy” tego, jak Polska będzie postrzegana w regionie – zwrócił uwagę wiceminister Jan Dziedziczak.

Sytuacja Polaków na Litwie, w tym kwestia polskiego szkolnictwa w tym kraju, była jednym z głównych tematów sobotniej wizyty wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Wilnie.

To  już druga wizyta na Litwie wiceministra Jana Dziedziczaka od czasu objęcia przez niego funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl