fot. boguslawrogalski.pl

[TYLKO U NAS] Dr B. Rogalski: Dobrze dla Polski, że wybory prezydenckie na Litwie wygrał Gitanas Nauseda

Wysoki wynik w wyborach prezydenckich uzyskał kandydat Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin. Polacy są bardzo zdeterminowani, by mieć wszędzie swoich przedstawicieli. Dobrze się stało dla Polaków, że wygrał kandydat niezależny, który o wiele lepiej patrzy na sprawy polskie i mniejszości narodowe na Litwie – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja dr Bogusław Rogalski, doradca ds. międzynarodowych w PE.

Na Litwie, poza wyborami do PE, odbyła się również II tura wyborów prezydenckich. Wygrał ją kandydat niezależny, były główny doradca prezesa banku SEB, Gitanas Nauseda, który uzyskał 74 proc. głosów.

W wyborach do PE 5,5 proc. głosów zdobyła natomiast Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin.

– Mam bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich rodaków. Otóż Akcja Wyborcza Polaków na Litwie Związek Chrześcijańskich Rodzin odniosła już trzeci z rzędu sukces. Zdobyła 5,5 proc. poparcia, co na warunki litewskie jest wynikiem wysokim – podkreślił dr Bogusław Rogalski.

– Wysoki wynik w wyborach prezydenckich uzyskał kandydat Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Związek Chrześcijańskich Rodzin. Polacy są bardzo zdeterminowani, by mieć wszędzie swoich przedstawicieli. Dobrze się stało dla Polaków, że wygrał kandydat niezależny, który o wiele lepiej patrzy na sprawy polskie i mniejszości narodowe na Litwie – dodał.

Zaangażowanie w życie polityczne Polaków na Litwie jest konieczne, gdyż – jak mówi stare porzekadło – „nieobecni nie mają racji”.

– Polacy rozsiani po innych rejonach świata mogą uczyć się od Polaków na Litwie, jak walczyć o swoje prawa i się organizować. Polacy mają swojego europosła, ośmioosobowy klub w Sejmasie, dzięki czemu mogą wpływać na sprawy kraju. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin została zaproszona do koalicji rządzącej – wskazał dr Bogusław Rogalski.

Polacy nie mieli jednak łatwej drogi. Musieli pokonywać trudności, bo ludzi, którzy rzucali kłody po nogi, nie brakowało.

– Robiły to głównie polskojęzyczne media związane z „Gazetą Wyborczą”, ideologią Michnika wpierane przez – co bardzo przykre – część polskiej dyplomacji. Zwłaszcza obecnie ambasada RP na Litwie nie stoi na wysokości zadania – powiedział dr Bogusław Rogalski.

Całą rozmowę z dr. Bogusławem Rogalskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj