Warszawa: spotkanie premier Beaty Szydło z przywódcami państw bałtyckich

W Warszawie trwa spotkanie premier Beaty Szydło z przywódcami państw bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. Konsultacje w tym gronie pokazują, jak wiele nas łączy – wskazała szefowa polskiego rządu.

Infrastruktura, bezpieczeństwo energetyczne i militarne oraz zacieśnianie stosunków dyplomatycznych to główne tematu dzisiejszego spotkania nad Wisłą.

Premier Beata Szydło podkreśliła, że nasz kraj oraz państwa bałtyckie mają wiele zbieżnych interesów, wynikających z położenia geopolitycznego.

Wśród zagadnień poruszanych przez premierów znalazły się kwestie związane z Unią Europejską, tj. jednolity rynek, a także sprawa pracowników delegowanych.

Polska przywiązuje bardzo dużą wagę do współpracy regionalnej powiedziała szefowa polskiego rządu.

Litwa, Łotwa i Estonia są naszymi bliskimi partnerami, sojusznikami i przyjaciółmi. Nasze kolejne konsultacje w gronie premierów jasno wskazują, jak wiele nas łączy. To wspólne dążenie i interesy w takich dziedzinach jak: bezpieczeństwo, polityka wschodnia, energetyka, infrastruktura. Podobnie postrzegamy kluczowe wyzwania i procesy w otoczeniu międzynarodowym. Rozmawialiśmy dzisiaj o połączniach infrastrukturalnych między naszymi państwami. Kontynuujemy realizację nowoczesnych połączeń drogowych w Via Baltica i kolejowych w Rail Baltica, które powstają przy udziale unijnych środków finansowych – powiedziała szefowa rządu.

Premier Beata Szydło wskazała, że Polska i państwa bałtyckie mają wspólną wizję Partnerstwa Wschodniego.

Szefowa rządu potwierdziła obecność naszego kraju podczas szczytu cyfrowego, który odbędzie się 29 września w Tallinie.

Dzisiejsze spotkanie w Warszawie to kontynuacja zapoczątkowanych w maju rozmów w tym formacie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl