Budowa mostu energetycznego między Polską a Litwą dobiega końca 

Jeszcze w tym roku ma zostać ukończony most energetyczny między Polską a Litwą, z którego nasz kraj z korzyścią będzie mógł pobierać energię podaje jeden z dzienników.

Także dziś oddane do użytku zostaną dwie stacje elektroenergetyczne. Ponadto trwają rozmowy partnerów na temat drugiego etapu inwestycji. Zakończenie jej jest kluczowe dla całej Europy. Pozwoli ona na przepływ energii między  dziewięcioma krajami bałtyckimi. Polska natomiast będzie mogła pobierać energię w okresie największego zapotrzebowania.

Dla Polski jest to nie tylko połączenie z Litwą, ale także rozbudowa systemu elektroenergetycznego w północno-wschodniej części kraju – podkreśla poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki.

– To jest ważne. To jest dużą częścią tego projektu i te stacje, które są oddawane dzisiaj do użytku, to są elementy ważne dla tego systemu. Z tego punktu widzenia to dla Polski też jest istotne. Połączenia transgraniczne są ważne strategicznie. Zwiększają one bezpieczeństwo zaopatrzenia w prąd elektryczny w Polsce. To połączenie litewskie jest rzeczywiście projektem dla nas korzystnym – wskazuje polityk.

Koszt budowy mostu energetycznego Polska-Litwa wynosi 1,8 mld zł. Część środków Polska otrzymała z Brukseli.

RIRM

drukuj