Prezydenci Rosji i Wenezueli omówili wspólne projekty energetyczne

Prezydent Rosji Władimir Putin i jego wenezuelski odpowiednik Nicolas Maduro rozmawiali w poniedziałek przez telefon o wspólnych projektach w kompleksie paliwowo-energetycznym – poinformowała wieczorem służba prasowa Kremla.

Z inicjatywy strony wenezuelskiej odbyła się rozmowa telefoniczna Władimira Putina z prezydentem Boliwariańskiej Republiki Wenezueli Nicolasem Maduro. Liderzy wymienili opinie dotyczące wielu praktycznych kwestii współpracy rosyjsko-wenezuelskiej, m.in. omówili realizację korzystnych dla obu stron projektów w kompleksie paliwowo-energetycznym” – głosi komunikat Kremla o rozmowie. Szczegółów nie podano.

Według tego źródła, Maduro poinformował też Putina o wysiłkach podejmowanych przez władze Wenezueli w celu znormalizowania sytuacji wewnątrzpolitycznej w kraju.

Wenezuela zmaga się obecnie z największym od dekad kryzysem gospodarczym i politycznym. W trwających od początku kwietnia antyrządowych protestach, którym towarzyszą starcia z policją i wojskiem, zginęło już prawie sto osób. Demonstranci oskarżają prezydenta Maduro o zapędy dyktatorskie, domagają się jego ustąpienia i rozpisania nowych wyborów.

Mimo bogatych złóż ropy naftowej Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w głębokim kryzysie gospodarczym, do czego przyczyniły się rządy socjalistów. Problemy zaostrzyły się z powodu spadków cen ropy i gazu na światowych rynkach.

 

PAP/RIRM

drukuj