Naftohaz pozywa Gazprom za niedobory w tranzycie gazu

Ukraińska spółka paliwowa Naftohaz wystąpiła do międzynarodowego sądu arbitrażowego w Sztokholmie z pozwem przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi w związku z niedoborem gazu, który Rosjanie przesyłają przez Ukrainę do Europy Zachodniej.

Pozew został przekazany w poniedziałek – poinformował we wtorek przedstawiciel Naftohazu Jurij Witrenko. Oświadczył także, że Gazprom zalega Ukrainie z przedpłatą za tranzyt gazu, którą wcześniej uiścił tylko do września.

Nowy ukraińsko-rosyjski spór o gaz wybucha przed czwartkowym szczytem Azja Europa (ASEM) w Mediolanie, gdzie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko chce rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o pokoju w Donbasie i rozwiązaniu konfliktu gazowego.

Naftohaz podliczył, że od 2009 r. Rosja, która powinna tłoczyć przez ukraińskie rurociągi na Zachód co najmniej 110 mld metrów sześciennych gazu rocznie, w ubiegłym roku przesłała w tym kierunku tylko 86 mld m sześc., a w 2012 r. 83 mld.

Ukraińska spółka domaga się więc w Sztokholmie, by Gazprom wypłacił jej odszkodowanie za złamanie warunków kontraktu w sprawie tranzytu gazu. Naftohaz chce także zmiany umów o tranzycie z Rosji, tak by odpowiadały one prawu unijnemu oraz dostosowania cen przesyłania surowca przez Ukrainę do stawek obowiązujących w UE.

Jurij Witrenko uspokoił we wtorek dziennikarzy, że pozew Naftohazu przeciwko Gazpromowi nie stanowi zagrożenia dla dostaw gazu do odbiorców w krajach UE.

O uregulowaniu sporu gazowego Ukraina i Rosja mają rozmawiać na szczeblu ministrów 21 października w Berlinie; w negocjacjach, jak i poprzednio, będzie uczestniczyła strona unijna.

Minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan nie wykluczył, że dzień wcześniej do Kijowa przyjedzie komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. „Tak, takie spotkanie z Oettingerem jest możliwe, może do niego dojść w Kijowie 20 października” – powiedział Prodan w poniedziałek. Ostatnie spotkanie w sprawie sporu gazowego między Ukrainą a Rosją odbyło się 26 września. Wynegocjowano wówczas tzw. pakiet zimowy, czyli projekt porozumienia mający zapewnić bezproblemowe dostawy gazu na Ukrainę w okresie zimy. Dokument ten nie został dotychczas podpisany.

Ukraina i Rosja nadal pozostają przy swoich stanowiskach w sprawie zasadniczego sporu o ukraiński dług. Zdaniem Ukrainy jej zadłużenie wynosi 3,1 mld dolarów; strona rosyjska twierdzi, że chodzi o 5,3 mld dolarów.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl