fot. flickr.com

Litwa: Myśliwce z misji NATO przechwyciły rosyjskie samoloty

Myśliwce uczestniczące w natowskiej misji ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich Baltic Air Policing w ubiegłym tygodniu sześć razy były podrywane, aby przechwycić rosyjskie samoloty – poinformował w poniedziałek litewski resort obrony.

W dniach od 13 do 19 maja maszyny przechwyciły i eskortowały samolot transportowy An-26, trzy razy maszyny Ił-22 i pięć razy myśliwce Su-27. Wszystkie samoloty leciały w stronę Rosji, m.in. obwodu kaliningradzkiego.

Przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii chronią obecnie stacjonujący w litewskiej bazie w Szawlach Węgrzy z myśliwcami JAS-39, których wspierają Hiszpanie z F-16 i Brytyjczycy z myśliwcami Typhoon w estońskiej bazie Amari.

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku. Trzy kraje bałtyckie wstąpiły wtedy do NATO, a ponieważ nie dysponują własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej. Myśliwce NATO stacjonują od tamtej pory w Szawlach na Litwie, a w 2014 roku misję wzmocniono, włączając do niej bazę w estońskim Amari.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl