Duda z premier Norwegii m.in. o energetyce i szczycie NATO

Współpraca w zakresie energetyki oraz szczyt NATO w Warszawie w 2016 roku – to główne tematy poniedziałkowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z premier Norwegii Erną Solberg. Prezydent podkreślał konieczność intensyfikacji współpracy energetycznej.

Mieliśmy dzisiaj dwa główne tematy (rozmów), jeden dotyczył współpracy gospodarczej i w zakresie energetyki, a drugi dotyczył zbliżającego się szczytu NATO (w Warszawie w 2016 r.) i kwestii bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Mieliśmy tutaj w zasadzie w jednym i drugim temacie zgodne stanowiska, że tę współpracę energetyczną trzeba intensyfikować – powiedział Duda w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej z premier Norwegii.

Prezydent wyraził nadzieję, że uda się zrealizować – poprzez Danię – dostawy gazu z Norwegii do Polski.

W tej chwili, w tym ujęciu trójstronnym, pracujemy nad tym tematem, aby dokonać odpowiedniego połączenia (energetycznego) – zaznaczył.

Jak ocenił, takie działania pomogą w dywersyfikacji dostaw gazu do Polski oraz zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Europy, zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej.

Duda poinformował, że rozmawiał z premier Norwegii również o szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku.

Chcemy, żeby ten szczyt miał wszechstronną agendę, to znaczy, żeby zajął się wszystkimi ważnymi problemami w kwestiach bezpieczeństwa w przestrzeni europejskiej i światowej, ale chcemy, żeby zwrócił także uwagę na problem Europy Środkowo-Wschodniej i żeby w związku z tym doszło do podjęcia decyzji zwiększających obecność Sojuszu na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski – podkreślił.

Jak zaznaczył, zgadza się z premier Norwegii, że potrzebna jest większa aktywność NATO – jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na morzach.

Prezydent przekonywał, że współpraca militarna między Polską, a Norwegią układa się bardzo dobrze.

Widzimy też duże pole do współpracy, jeśli chodzi o przemysł stoczniowy, jeżeli chodzi generalnie o przemysł morski – zadeklarował.

Duda wyraził również nadzieję na wzmocnienie dwustronnych relacji gospodarczych.

Bardzo byśmy chcieli, aby relacje pomiędzy Polską a Norwegią, Polską a państwami bałtyckimi zostały podniesione na poziom strategiczny. To jest w tej chwili jedno z naszych podstawowych dążeń – powiedział prezydent.

Prezydent zwrócił się również do premier Norwegii z prośbą o wsparcie dla nauczania języka i kultury polskiej, wśród dzieci polskich mieszkających w Norwegii.

PAP/RIRM

drukuj