Rosyjski Komitet Śledczy: wnioski polskiej podkomisji ws. Tu-154M niezrozumiałe

Rosyjski Komitet Śledczy oznajmił w czwartek, że nie rozumie na czym oparto wnioski ekspertów z polskiej podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, która oceniła, iż liczne zniszczenia lewego skrzydła Tu-154M noszą ślady wybuchu.

„Jest absolutnie niezrozumiałe, na czym opierają się te kolejne wnioski polskich ekspertów. Podczas przeprowadzenia od razu po katastrofie ekspertyzy balistycznej i dotyczącej materiałów wybuchowych nie wykryto żadnych oznak wpływu materiałów wybuchowych na samolot” – powiedziała rzeczniczka KŚ Swietłana Pietrenko.

W środę rzeczniczka polskiej podkomisji Marta Palonek poinformowała, że podczas ostatniego posiedzenia 25 lipca uzgodniono stanowisko w kwestii czasu i pierwotnych przyczyn destrukcji lewego skrzydła Tu-154M. Według komunikatu, podkomisja stwierdziła, że zniszczenie lewego skrzydła Tu-154M nie zostało zainicjowane zderzeniem z brzozą na działce Bodina.

„Destrukcja skrzydła rozpoczęła się przed brzozą. Liczne zniszczenia lewego skrzydła samolotu Tu-154M noszą ślady wybuchu” – napisano w komunikacie.

PAP/RIRM

drukuj