Prezydent Litwy krytykuje ułatwienia maturalne dla Polaków

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite skrytykowała rząd za ułatwienia wobec Polaków zdających egzamin maturalny z języka litewskiego. Prezydent wygłosiła doroczne orędzie o stanie państwa, w którym stwierdziła, że język litewski staje się zakładnikiem politycznych porozumień koalicji rządzącej.

Egzamin, zdaniem Grybauskaite, skutkuje żądaniami, które prowadzą do podziału społeczeństwa. Prezydent kraju podkreśliła, że  w tym samym czasie, za litewską granicą, zamykane są litewskie szkoły.

Poseł Seimasu, Rita Tamaszuniene z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie zauważa, że prezydent nie powinna w tym miejscu widzieć zagrożenia dla państwowego języka.

Mniejszości narodowe mieszkające tu od wieków nie są zagrożeniem. Należałoby, jak podkreśla poseł, zwrócić uwagę na kolejną falę emigracji mieszkańców Litwy za granice. Najczęściej są to młode rodziny; ich dzieci  nie mogą uczyć się na emigracji języka litewskiego.

To szkolnictwo przetrwało bardzo trudne czasy radzieckie, kiedy to szkoły z językiem polskim lub litewskim były nieliczne. Szkoła przeżyła i jest zupełnie unikalną szkołą w świecie. Jako Akcja Wyborcza Polaków na Litwie dokonamy wszelkich starań, aby zachować polskie szkoły na Litwie – powiedziała poseł Rita Tamaszuniene.

Przypomnijmy, że rząd Algirdasa Butkewicziusa, w skład którego weszła AWPL, wprowadził ułatwienia w egzaminie maturalnym z języka litewskiego. Wcześniej ujednolicony egzamin obowiązywał we wszystkich szkołach.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl