fot. pixabay.com

Premier Litwy: Polski a nie rosyjski mógłby być drugim językiem obcym nauczanym w szkołach

Jestem zdecydowanie za tym, żeby w szkołach na Litwie było więcej języka polskiego jako obcego – powiedziała premier Litwy, Ingryda Szimonyte, w wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie – Radio Znad Wilii. Wyraziła opinię, że język rosyjski mógłby zostać zastąpiony przez polski jako drugi język obcy nauczany w litewskich szkołach.

„Uważam, że jest to bardzo dobry wybór. Byłabym szczęśliwa, gdyby język polski, a nie rosyjski, był drugim wyborem języka obcego, obok angielskiego” – oświadczyła Ingryda Szimonyte.

Premier zaznaczyła, że znalezienie nauczycieli języka polskiego na Litwie nie powinno być trudne, ponieważ w kraju są polskie szkoły, gdzie w przypadku zmniejszania się liczby uczniów, nauczyciele mogliby przejść do szkół litewskich.

Podkreślając, że znajomość języków jest korzystna, zaznaczyła, że „rosyjski nie powinien być jedynym drugim językiem obcym do wyboru w naszych szkołach”.

„Chciałoby się, żeby dzieci w szkole, w ramach systemu edukacji, za który odpowiada państwo, miały szerszy wybór nauki drugiego języka obcego, a nie jedynie naukę rosyjskiego” – mówiła szef litewskiego rządu.

Przypomniała jednak, że „w kraju brakuje nauczycieli do nauki innych języków obcych”.

„Dwoma rękoma jestem za tym, by łotewski, polski były maksymalnie dostępne jako drugi język obcy” – powiedziała Ingryda Szimonyte.

Według danych Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu Litwy rosyjski jako drugi język obcy jest w tym roku szkolnym najpopularniejszym językiem w szkołach. Wybrało go prawie 15 tys. uczniów klas szóstych. Litewskie władze oświatowe zaleciły szkołom rezygnację z języka rosyjskiego jako drugiego języka obcego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl