fot. PAP/EPA

Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona rosyjskim zbrodniom na Ukrainie

W Berlinie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona rosyjskim zbrodniom na Ukrainie. Trzydniowe wydarzenie jest organizowane przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego oraz niemieckie Centrum Liberale Moderne.

W wydarzeniu wezmą udział prawnicy, historycy, publicyści oraz politolodzy m.in. z Polski, Niemiec, USA, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Eksperci będą dyskutować nad dostępnymi możliwościami oferowanymi przez prawo międzynarodowe w celu rozliczenia rosyjskich zbrodni. [czytaj więcej]

Debata ma pomóc przekonać państwa zachodnie do wspólnych wysiłków na rzecz powołania międzynarodowego trybunału, który osądzi sprawców.

Dyrektor Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, prof. Magdalena Gawin, podkreśla, że warto naciskać w tej sprawie na polityków.

– Tak naprawdę wiele rzeczy udaje się, jeśli jest polityczna wola. Chodzi o to, żeby m.in. za pomocą takich konferencji i spotkań zwiększyć polityczną wolę, dlatego że politycy postępują tak, jak chcą obywatele – wskazuje prof. Magdalena Gawin.

Eksperci omówią też inicjatywy na rzecz zbierania dowodów i relacji świadków  w celu ich wykorzystania w przyszłych procesach karnych.

RIRM

drukuj