Litwa: W wileńskim kościele wystawa o ojcu Maksymilianie Marii Kolbe

W wileńskim kościele św. Franciszka z Asyżu jest czynna wystawa „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe. 1894-1941” ukazująca niezwykłą i heroiczną historię zakonnika, który oddał życie za współwięźnia w Auschwitz.

Nasza wystawa ma na celu opowiedzenie o ogromnym heroizmie polskiego zakonnika, który dobrowolnie oddał swoje życie w zamian za życie współwięźnia. Taka postawa zasługuje na przypomnienie i upamiętnienie” – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.

Wystawa, którą zorganizował Instytut Polski oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, zawiera zdjęcia przybliżające sylwetkę ojca Kolbe – franciszkanina, misjonarza, założyciela „Rycerstwa Niepokalanej” oraz budowniczego klasztoru franciszkańskiego w Niepokalanowie.

Wystawa w kościele św. Franciszka z Asyżu, która jest czynna od środy, jest jej drugą wileńską odsłoną. Przed kilkoma miesiącami można było ją oglądać w kościele ojców franciszkanów w Wilnie. Jak wskazuje dyrektor Łapczyński, ekspozycja „cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego też zdecydowaliśmy się pokazać ją w kolejnych miejscach w całej Litwie”.

Kolejnym miejscem, w którym zostanie zaprezentowana wystawa, będzie kościół w podwileńskiej miejscowości Rudziszki.

 

PAP/RIRM

drukuj