PAP/EPA

Litwa, Łotwa i Estonia chcą wyjaśnienia ws. koncentracji sił zbrojnych na Białorusi

Litwa, Łotwa i Estonia zwróciły się do Białorusi o wyjaśnienie sprawy niezwykłej koncentracji sił zbrojnych na jej terytorium – poinformowało w piątek litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W czwartek na Białorusi rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe z udziałem Rosji.

„Państwa bałtyckie zwróciły się do Białorusi z pytaniem o niezwykłą koncentrację sił na terytorium Białorusi, o liczbę wojsk rosyjskich i białoruskich biorących udział w ćwiczeniach, użycie sprzętu wojskowego oraz planowany powrót jednostek na miejsca stacjonowania” – wskazano w komunikacie litewskiego MSZ.

„Apelujemy do Białorusi o respektowanie zobowiązań międzynarodowych i informowanie o skali i charakterze ćwiczeń wojskowych” – zaznaczył cytowany w komunikacie szef litewskiej dyplomacji, Gabrielius Landsbergis.

Minister podkreślił, że „unikanie zgodnego z międzynarodowymi zobowiązaniami przedstawienia przejrzystej informacji o ćwiczeniach wojskowych i rozmieszczeniu wojsk rosyjskich na Białorusi budzi uzasadnione obawy o agresywne intencje Rosji i Białorusi”.

Państwa bałtyckie zwróciły się do Białorusi, powołując się na Dokument Wiedeński Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), w sprawie środków budowy zaufania i bezpieczeństwa.

Porozumienie wprowadza mechanizmy, których celem jest zapewnienie konsultacji i współpracy między stronami w celu zmniejszenia ryzyka wojskowego, zapewnienia przejrzystości i zapobiegania incydentom wojskowym. Według jego zapisów przy manewrach angażujących powyżej 13 tys. żołnierzy należy dopuścić zewnętrznych obserwatorów i poinformować o nich inne państwa.

W czwartek na Białorusi rozpoczęły się dziesięciodniowe ćwiczenia wojskowe z udziałem sił białoruskich i rosyjskich. Mińsk i Moskwa nie ujawniają liczby żołnierzy biorących udział w manewrach. Szacuje się, że Rosja przysłała około 30 tys. żołnierzy. Ministerstwa obrony w Mińsku i w Moskwie przekonują, że skala ćwiczeń (liczba żołnierzy i sprzętu) nie podlega zapisom Dokumentu Wiedeńskiego OBWE i nie wymaga informowania innych państw.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl