Litwa: W polskiej kwaterze w Ponarach Msza św. i apel poległych

W polskiej kwaterze w Ponarach, w miejscu masowych mordów w czasie wojny, w środę została odprawiona polowa Msza św., odbył się apel poległych z udziałem delegacji ze Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, polskich dyplomatów w Wilnie i licznej grupy młodzieży wileńskiej.

Obecność w Ponarach, modlitwa w miejscu upamiętniającym śmierć naszych bliskich jest zawsze szczególnym wydarzeniem i wielkim przeżyciem” – powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska Maria Wieloch.

Od kilku lat pod koniec września w Wilnie i na Wileńszczyźnie są organizowane pięciodniowe Uroczystości Ponarskie, których głównym punktem jest Msza św. przy polskim krzyżu w Ponarach.

Dziękuję Stowarzyszeniu Rodzina Ponarska oraz wszystkim, którzy nie ustają w staraniach, by świat dowiedział się o koszmarze, jaki rozegrał się w podwileńskich Ponarach” – napisał w liście do uczestników wileńskich Uroczystości marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Zachowanie pamięci o zbrodni ponarskiej, która zajmuje w polskiej historii miejsce szczególne, jest naszym wielkim moralnym obowiązkiem wobec pomordowanych na wileńskiej ziemi, a także wobec przyszłości, którą budować musimy w oparciu o prawdę i poszanowanie najdroższych nam wartości” – wskazał Marek Kuchciński.

Marszałek w liście zaznaczył, że „przez wiele lat zbrodnie dokonane na obywatelach II Rzeczypospolitej były zacierane, sprawców nigdy nie spotkała zasłużona kara, zaś tym, którzy wiedzieli o tysiącach ludzi złożonych w ponarskich dołach, nakazano milczenie”.

Dzisiaj, pochylając głowy w hołdzie pomordowanym, musimy stale pamiętać, jak wielkim złem jest zafałszowywanie przeszłości” – napisał marszałek Sejmu w liście, który odczytała w środę ambasador Polski Urszula Doroszewska.

W ramach tegorocznych Uroczystości, które rozpoczęły się w niedzielę, odbyły się już konferencje w Wilnie i Trokach, Msze św., pokaz filmu „Ponary”, spotkania z młodzieżą, zostały złożone kwiaty w miejscach pamięci ofiar mordu w Ponarach, a także na polskich cmentarzach wojskowych.

W czwartek, w ostatnim dniu Uroczystości, zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze w Zułowie, miejscu narodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak powiedziała Maria Wieloch, jednym z podstawowych zadań Stowarzyszenia Rodzina Ponarska jest upowszechnianie wiedzy o zbrodni ponarskiej.

Coraz skuteczniej udaje nam się >>przebijać<< z informacją do władz na różnym poziomie” – dodała.

Do niedawna o ofiarach ponarskich w ogóle nie pamiętano, a teraz są wymieniane podczas apeli pamięci w rocznicę rozpoczęcia i zakończenia II wojny światowej” – podkreśla prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.

Dużym sukcesem, w ocenie Marii Wieloch, jest wprowadzenie od przyszłego roku do podręczników w polskich liceach informacji o zbrodni ponarskiej obok zbrodni katyńskiej i wołyńskiej.

Podczas II wojny światowej las w Ponarach pod Wilnem był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej z Niemcami policji litewskiej. Niemcy, wspomagani przez ochotnicze oddziały litewskie, wymordowali tu ok. 100 tys. ludzi, w tym ok. 60-70 tys. Żydów. Mordowali też Polaków, Litwinów, Romów, Rosjan. Oficjalnie uważa się, że w Ponarach zginęło kilka tysięcy Polaków; Rodzina Ponarska przekonuje, że ok. 20 tys.

PAP/RIRM

drukuj