fot. PAP/Łukasz Gągulski

Polska para prezydencka rozpoczyna dziś wizytę na Litwie

Polska para prezydencka rozpoczyna dziś dwudniową wizytę na Litwie. Prezydent Andrzej Duda spotka się z litewskim przywódcą Gitanasem Nausedą i zabierze głos w parlamencie Litwy. Tematem dyskusji ma być m.in. pandemia koronawirusa, współpraca polityczna, ekonomiczna, regionalna  i kwestia bezpieczeństwa. Prezydenci mają też reaktywować działalność Rady Prezydenckiej Polski i Litwy. Będzie ona stanowić polityczne forum dyskusji o najważniejszych elementach strategicznej współpracy.

Wizyta polskiej pary prezydenckiej odbywa się w czasie zmiany rządu na Litwie. Dr Bogusław Rogalski, ekspert ds. międzynarodowych i prezes Zjednoczonych Chrześcijańskich Rodzin, uważa, że relacje polsko – litewskie mogą być trudne.

– Do tej pory w ustępującym rządzie premiera Sauliusa Skvernelisa uczestniczyła polska partia Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. To się niestety teraz zmieni, ponieważ do władzy przechodzą skrajni nacjonaliści od Landsbergisa. Będzie utworzony rząd nacjonalistyczno-lewicowy, a można nawet powiedzieć, że lewacki, który swym ostrzem będzie bardziej antypolski.  Natomiast my, jako Polska, tracimy najbardziej przyjazny rząd w historii stosunków polsko-litewskich  – zaznaczył dr Bogusław Rogalski.

Podczas wizyty polskiej pary prezydenckiej na Litwie nie zabraknie elementów historycznych. Prezydent Andrzej Duda odwiedzi cmentarz na Rossie. Odda tam hołd przed grobami powstańców styczniowych oraz złoży kwiaty przed mauzoleum „Matka i Serce Syna”.

RIRM

drukuj