fot. wikipedia.org

Prezydent Ukrainy z wizytą w Polsce; spotka się m.in. z prezydentem A. Dudą 

Z oficjalną wizytą do Polski przybędzie dziś prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. Główne tematy rozmów to sprawy geopolityczne oraz historyczne. Ważną kwestią są także ekshumacje polskich ofiar na Ukrainie.

Historyk prof. Mieczysław Ryba podkreśla, że relacje Ukrainy z Polską są dosyć chłodne ze względu na ukraińską politykę historyczną. 

– Rewizja tej polityki historycznej i włączenie Polski do tej układanki, jeśli bierzemy pod uwagę dyskusję nad przyszłością Donbasu, z punktu widzenia ukraińskiego i z punktu widzenia Polski miałyby sens. Pytanie, czy tam ta wola polityczna jest i czy będzie rewizja tej polityki, którą reprezentował Petro Poroszenko – zaznacza profesor.

Ukraińcy myśleli, że o wiele bardziej niż układ z Warszawą ich interesy zabezpieczy układ z Berlinem czy Paryżem – wskazuje prof. Mieczysław Ryba.

– Pamiętajmy, że Niemcy starają się wyjść z tego amerykańskiego sojuszu i wchodzić w realną relację z Rosją – tam mamy do czynienia nie tylko z Nord Stream ale z różnego rodzaju inwestycjami, dużą stopą zwrotu dla biznesu niemieckiego, a zarazem mało proukraińską polityką niemiecką, bo to wszystko jest uwarunkowane tym, co zwie się porozumieniem rosyjsko-niemieckim – tłumaczy historyk.

TV Trwam News/RIRM

drukuj