fot. fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent nagrodzi 22 firmy tytułem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Prezydent Andrzej Duda nagrodzi dziś 22 firmy tytułem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. To wyróżnienia przyznawane w konkursie NSZZ „Solidarność” organizowanym pod patronatem Prezydenta RP.

Komisja Certyfikacyjna IX edycji konkursu wybrała tych pracodawców, którzy wyróżniają się stosowaniem dobrych praktyk przy przestrzeganiu prawa pracy. Elementami oceny były stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.

Wyróżnione firmy przodują pod względem zawierania układów zbiorowych pracy, zatrudniania pracowników na czas nieokreślony, funkcjonowania rad pracowników, szanują prawa pracowników i prowadzą dialog społeczny wewnątrz zakładu.

Wśród laureatów, oprócz dużych firm motoryzacyjnych działających w Polsce – tyskiego General Motors i zakładów Volkswagena w Polkowicach, wyróżniono Zakłady Chemiczne „Police” z Grupy Azoty i spółkę LOTOS Biopaliwa w Czechowicach-Dziedzicach. Tytułem nagrodzono m.in. Powszechną Spółdzielnię Spożywców „Społem” w Katowicach, Poznańską Spółdzielnię Mieszkaniową „Winogrady”, Kopalnię Wapienia „Morawica” i Konsorcjum Przedsiębiorstw Robót Górniczych i Budowy Szybów z Mysłowic.

Kilka wyróżnień otrzymają od prezydenta firmy komunalne z Wybrzeża: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Gdyni, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja z Koszalina, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „EMPEC” z Ustki. W tej grupie znalazły się też słupska ciepłownia ENGIE EC, przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Bytomia oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej z Sosnowca.

„Pracodawcami Przyjaznymi Pracownikom” zostały też przedszkola, szkoły i gimnazja. Oprócz łódzkiej Szkoły Podstawowej nr 30 im. rtm. Witolda Pileckiego większość wyróżnionych jest z Białegostoku. Wyróżnienie od prezydenta otrzymają dwa przedszkola samorządowe – nr 22 i Integracyjne im. Jana Wilkowskiego nr 58, dwie szkoły podstawowe – nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego i nr 21 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz białostockie Publiczne Gimnazjum nr 6 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Seweryna Nowakowskiego.

Tytułem będą mogły posługiwać się też dwa Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku i SPZOZ z Łukowa.

Kandydatów do nagrody zgłaszały komisje zakładowe Solidarności. Certyfikaty ważne są przez trzy lata.

PAP/RIRM

drukuj