fot. Shutterstock

[TYLKO U NAS] Prezydent RP: Brak zwrotu wraku samolotu i czarnych skrzynek jest po prostu bezprawiem

To, że my nie otrzymujemy z Rosji wraku samolotu i czarnych skrzynek jest w aspekcie relacji międzynarodowej po prostu bezprawiem – powiedział w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do kwestii poruszenia podczas Rady Bezpieczeństwa ONZ tematu katastrofy smoleńskiej. Prezydent odniósł się również do aktualnej sytuacji ws. Pomnika Katyńskiego w Jersey City oraz zaznaczył wielką siłę Polonii.

Spotkania z Polakami poza granicami Polski, ilekroć gdzieś jestem, są dla mnie bardzo ważne i staram się, żeby te spotkania zawsze były organizowane – powiedział Andrzej Duda.

Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim tym, którzy utrzymują polskość poza granicami, bardzo często przez pokolenia. Takim przykładem są Stany Zjednoczone. Jestem ogromnie wdzięczny tym, którzy uczą dzieci mówić po polsku w domach, szkołach. Dziękuję również organizatorom polskich szkół w różnych miejscach. W czasach, kiedy Polski nie było na mapie przez 123 lata, w czasach komunistycznego zniewolenia, to właśnie Polonia wspierała i pomagała przetrwać, podtrzymywała na duchu, dawała również wsparcie finansowe, rzeczowe. To nieoceniona rola – zaznaczył prezydent RP.

Bardzo bym chciał oczywiście, żeby do Polski wszyscy wrócili i żebyśmy mieszkali razem w kraju, ale zdaję sobie sprawę z tego, że każdy ma prawo wyboru – dodał.

Są tacy, którzy wolą mieszkać gdzie indziej, ale bardzo się cieszę, że pamiętają o swojej ojczyźnie. Są tacy, którzy za granicami Polski żyją całe pokolenia, a mimo to podtrzymują polskość. Mam do takich osób niezwykły szacunek – podkreślił najwyższy przedstawiciel państwa polskiego.

Prezydent odniósł się również do kwestii Pomnika Katyńskiego w New Jersey. Musimy walczyć o dobre imię – wskazał.

Atakuje się nas na różne sposoby. Jestem jednak przekonany, że atakuje się nas dlatego, że zwiększa się nasza rola i nasze znaczenie. Słabych się nie atakuje, bo szkoda na to czasu i energii. Tak jest w polityce i w życiu. Z tym się trzeba pogodnieć, że jeżeli twoja pozycja wzrasta, to będziesz też atakowany. Proszę, żeby się tym nie przejmować jakoś specjalnie. Trzeba robić swoje i my robimy swoje. Jeżeli chodzi o pamięć, to jestem wdzięczny Polonii w USA i innych miejscach, gdzie upamiętnia się ważne momenty naszej historii, gdzie upamiętniają naszych bohaterów. Pamięć o weteranach, o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, szczególnie tu, w Stanach Zjednoczonych. W etosie amerykańskiego społeczeństwa ma to niezwykłą wagę i cieszę się, że także Polacy podkreślają to poprzez fundowanie pomników oficerów pomordowanych w Katyniu. W Jersey City była gorąca dyskusja wokół pięknego pomnika autorstwa pana Andrzeja Pityńskiego, który jest na nabrzeżu. Być może będzie on przeniesiony w inne miejsce, aczkolwiek wyraźnie powiedziałem panu burmistrzowi (Fulopowi – przyp. RIRM), że najbardziej byłbym zadowolony, gdyby pomnik został w tym miejscu, gdzie jest. Jeżeli jest konieczność jego przeniesienia, to chcę, aby stał w godnym miejscu, a po drugie, aby został przeniesiony od razu w to miejsce, bez składowania w żadnym magazynie. Tego wszyscy się boją i proszono mnie, abym to powiedział. Mam nadzieję, że także ta pamięć o naszych bohaterach zostanie przez Amerykanów uszanowana – powiedział rozmówca TV Trwam.

Andrzej Duda odniósł się również do poruszenia tematu katastrofy smoleńskiej podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ. To też jest element przestrzegania prawa w przestrzeni międzynarodowej – zaznaczył.

Po pierwsze, w istocie to, że my nie otrzymujemy z Rosji wraku samolotu, który w prawdzie został wyprodukowany w Rosji, ale jest polską własnością, bo my go kupiliśmy, po drugie, czarne skrzynki są polską własnością, które dawno powinny zostać nam zwrócone, są one dalej przetrzymywane w Rosji przez władze – jestem przekonany, że w tym aspekcie relacji międzynarodowej to jest po prostu bezprawie. Jeżeli już mówimy o przestrzeganiu prawa, jeżeli mówimy o roli prawa w relacjach międzynarodowych, to dlaczego mielibyśmy nie mówić o tym, kiedy mamy do czynienia z ewidentnym jego naruszeniem? – zwrócił uwagę prezydent Polski.

 

RIRM

drukuj